Radiožurnál - 26. září 2014

Rozhovor s horolezkyní Dinou Štěrbovou, která v roce 1984 zdolala spolu s Věrou Komárkovou vrchol osmitisícovky Čo Oju, o lezení po horách, Pákistánu a mentalitě místních lidí i o výjezdní doložce. Moderuje Lucie Výborná

radiozurnal 2014

Dina Štěrbová je matematička, která chtěla být lékařkou. Nakonec jí to zaválo na vrcholy osmitisícových himálajských vrcholů a dnes je považována za jednu z legend ženského horolezectví. „Každý se nám vysmíval,“ vzpomíná dnes na výstup na šestou nejvyšší horu světa.

V roce 1984 se vydala spolu s Věrou Komárkovou na vrchol Čo Oju. „Říkali nám, že dvě bláznivé baby se na vrchol ještě nevydaly,“ popisuje Dina Štěrbová s tím, že Japonky nebo Američanky s sebou měly velké expedice.

„Jenže už jsme tu káru tlačily,“ nastiňuje. A tak se nenechala odradit ani posměšnými výroky horolezce Reinholda Messnera.

„Věra tehdy byla napůl buddhistka a tvrdila, že člověk nemá jinou možnost, než vždy dál směřovat k tomu, co si předsevzal,“ vysvětluje sílu odhodlání Dina Štěrbová.

Při výstupu ji zradila kyslíková bomba. „Věra s tou svou došla na vrchol. Moje za 10 minut skončila,“ přibližuje dramatický okamžik. „Jste na hranici pádu a nevíte, co se děje. Pak vidíte růžově a zeleně.“

S jakými pocity zakládala nemocnici v Arandu? A proč ji syn varuje před cestami do Pákistánu? Ptala se moderátorka Lucie Výborná

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na tento odkaz.

­