Moravský senior - 04/2018

Když byla Dina Štěrbová malá holčička, chtěla být lékařkou. Její život protkala vlákna nevyzpytatelného osudu i náhod a její dětský sen se nakonec splnil, i když v přeneseném slova smyslu. Matematička a bývalá československá horolezkyně, která jako první Češka vylezla dvě osmitisícovky, byla společně s olomouckým horolezcem a podnikatelem Vítězslavem Dokoupilem u zrodu první české horské nemocnice v Himalájích. O fungování tohoto jedinečného projektu se společně starají už více jak deset let.

Časopis Lidé & hory č. 6/2016

Cílevědomost, pevná vůle, empatie a ochota pomoci lidem v nouzi – tyto a mnoho dalších ctností se potkalo ve výjimečné postavě naší i mezinárodní historie alpinismu. Cokoliv v životě činí, dělá na maximum. Ve vysokých horách vydržela a dokázala mnohdy víc než jakýkoliv chlap, vychovala syna, napsala čtyři knihy a dnes se velmi úspěšně angažuje v charitativní pomoci chudým horským oblastem v Karakoramu. Mohla by být horolezeckou celebritou se vším všudy, její srdce ji ale vždy táhlo jinam než za blyštivým pozlátkem jménem „sláva“. Určitě také proto, že dělá vše poctivě a srdcem – bez kalkulu o materiálním prospěchu. Je mi ctí na stránkách lidé&HORY přivítat Dinu Štěrbovou.

Instinkt - 2015

Když jí někdo řekne, že je blázen, Dina Štěrbová neprotestuje. Na celý život propadla horám. Vedle výškových rekordů se může těšit i z toho, že pod ledovcem v Karákóramu díky ní mají nemocnici, vodovod i lepší přístup ke vzdělání. A říkají jí Matka údolí.

iBestOf.cz  - 13.7.2016

„Velikost a krása hor vám srovná hodnoty. Všechno ostatní vám pak připadá jako blbost,“ říká legendární československá horolezkyně Dina Štěrbová. Hory a tropické ostrovy. Vůně dálek celého světa. S tím vším se setkali hosté posledního setkání dámského klubu Cosmopolitan Exexutive Helas Ladies Club.

Lidovky.cz - 22.8.2014

Byla první ženou, která pokořila šestou nejvyšší horu světa, bývalá československá horolezkyně se ale do Pákistánu vracela a později tam také postavila nemocnici. „Než jsme nemocnici postavili, zemřelo v této oblasti každý rok deset až patnáct dětí na běžné nemoci, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Dina Štěrbová.

­