iBestOf.cz  - 13.7.2016

„Velikost a krása hor vám srovná hodnoty. Všechno ostatní vám pak připadá jako blbost,“ říká legendární československá horolezkyně Dina Štěrbová. Hory a tropické ostrovy. Vůně dálek celého světa. S tím vším se setkali hosté posledního setkání dámského klubu Cosmopolitan Exexutive Helas Ladies Club.

Jak si poradit s dálkami celého světa? Hosté cestovatelského setkání dámského klubu k tomu přistupovali z různých stran, ale vždy přinesli inspiraci, zkušenost a povzbudili motivaci.

Jedním z hostů talk show byla horolezkyně Dina Štěrbová (76), ženská výšková rekordmanka, jejíž život poznamenala vášeň ke kombinaci výšek a dálek. Miluje Pamír, Hindúkuš ,Himáláj i Pákistánský Karakorum. V roce 1977 stanovila československý ženský výškový rekord výstupem na hindúkušský Nošak (7492 metrů), který pak sama posunula, když s americkou kolegyní a dvěma Šerpy vystoupila v roce 1984 na tibetskou Čo Oju.

Právě výstup na tuto horu považuje Dina Šterbová za svůj největší životní úspěch. Čo Oju je šestou nejvyšší horou na světě, s vrcholem v 8201 metrech. Nachází se 20 kilometrů západně od Mount Everestu a její jméno znamená v tibetštině Tyrkysová bohyně. „Celý život jsem chtěla vylézt na osmitisícovku. Když se mi to podařilo, nemohla jsem tomu uvěřit,“ vypráví Dina Štěrbová. Spolu se svou kolegyní Věrou Komárkovou, která je občankou USA, se zároveň staly prvními ženami, které tento vrchol v historii zdolaly.

helas61

Na otázku, zda to mají ženy-horolezkyně v něčem těžší než muži, odpovídá: „Mužský organismus je přece jen robustnější. Kromě samotné fyzické síly bych ale jinak ani neřekla.“

Možná bychom měli ještě uvést, že Dina není turistickou horolezkyní, která se za dokonalého servisu místních Šerpů nechá na vrchol prakticky vynést. Vrcholy vždy zdolávala svými vlastními silami. A bez kyslíku. Zdolávala je jen proto, že chtěla. Milovala to. A zdolávala je proti vůli zkorumpovaných socialistických sportovních organizací a proti vůli režimu. Během života se musela potýkat s místními bandity, ruskými vojáky, nepálskými Maoisty, pákistánskými vojáky, Talibánem a divokými kmeny.

„Velikost hor vám srovná měřítka. Osvětlení horských štítů se neustále mění a jste fascinování nesmírnou krásou kolem. Ve vysokých nadmořských výškách je všechno nesmírně fyzicky náročné. Každý krok je utrpení. Množství kyslíku v atmosféře je v osmi tisících třetinové, organismus jede na dluh. Kdyby si člověk jenom lehl do stanu, tak za chvíli umře. A vy si uvědomíte přesah toho všeho. Všechno ostatní vám pak připadá jako blbost,“ vyznává se Dina Štěrbová.

Dobročinný bazar a tombola na setkání dámského klubu podpořily českou nemocnici v pákistánském Baltistánu, která díky aktivitám Diny Štěrbové poskytuje lékařskou péči neuvěřitelným pěti tisícům nesmírně chudých lidí z těžko dostupných horských oblastí. Dina Štěrbová se totiž od pákistánských hor nedokázala odpoutat a horské treky začala spojovat s humanitární pomocí.

„Naše nemocnice leží v nejvýše položené horské vesnici u říčky vytékající z ledovce,“ popisuje Dina Štěrbová. „Zakládat nemocnici někde dole by totiž nemělo logiku. Tam se všichni dostanou. Sem ne. Se stoupající výškou navíc rostou objektivní potíže místních lidí. Ve vesnici je navíc nedostatek vody a život je nesmírně těžký. Když nemáte vodu, nemůžete nic pěstovat. A není tam ani půda. A když už někde je, je to vrstvička tlustá několik centimetrů. Na takové půdě vypěstujete nejdražší obilí na světě.“

helas59

Je to pouze český projekt Diny Štěrbové, který těmto lidem nyní pomáhá. Češi tam musí každý rok jezdit na dvouměsíční mise, protože místní obyvatelé – často žijící na úrovni středověku – by nemocnici udržet v provozu nedokázali, a to především z finančního hlediska. „Našim hlavním cílem proto je, aby se náš projekt stal samoudržitelným,“ doplňuje Dina Štěrbová. Prostředky nutné na provoz nemocnice přitom nejsou nijak vysoké. Tisíc korun je v Pákistánu měsíčním platem vzdělaného člověka. A za dvě stě až třista tisíc korun můžete provozovat celou nemocnici. Pokud byste chtěli pomoci lidem, kteří pomáhají, navštivte stránku www.czechhospital.cz.

­