Dina Štěrbová doma

Jako žena, navíc „buržoazního původu", měla Dina Štěrbová v době komunistického režimu pramalou šanci dostat se do státní velehorské expedice. S kamarádkou si tehdy vydupaly svoji vlastní výpravu - a jako první ženy na světě stanuly na osmitisícovce Čo Oju. Se stejnou vervou dnes jednaosmdesátiletá horolezecká legenda organizuje chod české nemocnice a řídí další humanitární projekty v odlehlém údolí západního Himálaje.

Když jsem koncem listopadu 2019 odjížděla z Baltistánu, nemohla jsem tušit, že v Číně se již pomalu rozjíždí infekce Covid 19, která pak brzy přerostla ve světovou pandemii. Ta v březnu 2020 dorazila nejen k nám do Čech, ale i do Pákistánu. Šťastným řízením osudu se vyhnula Gilgitu a Baltistánu, protože v té době bylo ještě jediné pozemní spojení Číny s Pákistánem přes vysokohorské sedlo Kunjerab Pass - 4733 mnm, pod vysokou vrstvou sněhu a ledu nesjízdné. Podle některých informací infekci do Pákistánu přinesli islámští poutníci z posvátné Karbaly v Iráku, kam méně majetní Šítové směřují často namísto Mekky, protože jedostupná i autobusem přes Irán namísto mnohem nákladnější letecké dopravy do Saudské Arábie. Je nabíledni, že při takovém výletu trvajícím nejméně měsíc, je pravděpodobnost jakékoliv nákazy i jejího rozšíření v uzavřeném prostoru autobusu téměř rovna jistotě. Tím více to platí samozřejmě o covidu 19.

Cena MZV Gratias agit pro Dinu Štěrbovou

Paní Dina po mnoho let skvěle šíří dobré jméno naší země v místech, kde by nás jinak nejspíš vůbec neznali, natož aby nás měli v lásce. Zcela lidsky a nezištně chce přispět ke zlepšení údělu obyvatel nejvyšších hor světa, které poznala coby horolezkyně a členka první Československé karakorumské expedice v roce 1970 a kam se pak často vracela.

a místní lid pokračuje ve výstavbě Czech Campsite. Spolu s nimi doufáme, že po období Covidu začnou horolezci a trekaři opět přicházet do Karakorumi i do jejich údolí, a Czech Hospital bude možné částečně financovat právě z výtěžku Czech Campsite.

Sarwar Taqi Shigri s bratrem "chairmanem" Alim tancují v sedle pod horou Bargandjo ve výšce 4700 metrů. Nikdo z vesnice doposud neonemocněl Covidem.

­